Elnienos kepsnys

Spausdinti

Įvertinimas išsaugotas
Įvertinimas

Aprašymas

Nuo neatmenamų laikų giria lietuviams buvo maisto aruodas, o medžioklė daugelio lietuvių verslas. Apie žvėrienos valgymo ištakas galima rasti užsimenant dar Biblijoje. Saliamono rūmų virtuvėje buvo gaminami patiekalai iš elnienos ir stirninų mėsos. Žmonijos evoliucijos istorijoje medžioklei teko labai svarbus vaidmuo. Laukinių gyvūnų mėsa labai praturtino pirminės bendruomenės žmonių mitybos racioną, stiprino ir grūdino jų organizmą. Laukinių gyvūnų mėsa mažiau kaloringa ir riebi, nei naminių gyvulių, nes laisvėje augantis gyvūnas yra judresnis, daugiau bėgioja, nešeriami kombinuotais pašarais. Žvėrienoje yra mažiau cholesterolio, tačiau gausu vitaminų, baltymų, ji turtinga amino rūgštimis ir fiziologiškai aktyviais mikroelementais. Laukinių žvėrių mėsos maistinė vertė kur kas didesnė, nei naminių gyvulių, ar paukščių, todėl ją rekomenduoja sveikos mitybos specialistai. Apie XIV a. atsiradus parakui ir ginklams, dar ilgai ietys, kirviai, lankai, tinklai ir įvairūs spąstai buvo naudojami medžioklėse. Stumbrus ir taurus raiti medžiotojai dobdavo ietimis ir strėlėmis. Briedžius, šernus, elnius ir stirnas varovai su šunimis varydavo į tinklus, kur juos medžiotojai pribaigdavo. Medžioklė Lietuvoje turi gilias tradicijas, jų laikomasi ir puoselėjama. Iš medžioklės namus pasiekia geidžiamas laimikis, kurio paruošimui reikalingas ne tik žinojimas bet ir atskiras pasiruošimas.

Ingredientai

2 kg elnienos
500 g kiaulienos lašinukų arba šoninės
2 svogūnai
česnako
čili
citrinos
gvazdikėlių
kadugio uogų
kalendos
mairūno
sidabražolės
gudobelės
aštrios šermukšnio pastos
aliejaus
raudono vyno
krapų
petražolių
pipiro
druskos
* Paspauskite ant ingrediento kad jį pasirinkti

Gaminimo eiga

1
Elnieną supjaustome, pagal raumens skaidulas juostelėmis, dviejų pirštų storumu ir prismaigstome lašinukų ar šoninės. Paruoštus mėsos gabalus užpilame išvirtu ir ataušintu prieskonių marinatu. Marinuojame parą laiko.
2
Gerai įkaitiname keptuvėje aliejų ir, išėmę (nuvarvinę), kepsnius apkepame iš visų pusių ant didelės ugnies.
3
Apkeptus kepsnius sudedame į kepimo puodą , išklotą lašinių juostelėmis ir svogūnų griežinėliais.
4
Dedame 3-5 citrinos griežinėlius, kelias kadagio uogas, 2-4 gvazdikėlius. Kaitiname, kol kepsniai parausta, tada apšlakstome viską raudonu vynu.
5
Ant stalo pateikiame su orkaitėje keptomis bulvėmis.
6
Tokiam patiekalui tinka ir vyno taurė, ar naminio viskio stiklas.