Musaka su bulvėmis

  • recipe image cover
  • recipe image cover
  • recipe image cover
  • recipe image cover
  • recipe image cover

Spausdinti

Įvertinimas išsaugotas
Įvertinimas

Aprašymas

Vakar vakarienei kepiau bulgarišką musaką. Susigriebiau, kad iki šiol taip ir nesu Jums dar apie ją pasakojusi. Tai kai šiandien pietums prarijau paskutinį gabalą ir pasidariau oficialią išvadą, kad čia antras skaniausias bulgariškas patiekalas po taratoro (gaivios agurkų šaltsriubės), nutariau, kad reikia klaidą ištaisyti. Mano ponas visiems labai giriasi, kokią skanią musaką Virginija kepa. Tik va kai vieną kartą man ją ruošiant buvo namie ir pamatė, kaip tai darau, susigriebė už galvos. Tipo, per daug pastangų įdedu! Grynakraujai bulgarai šitie nesivargina, sumeta ten viską blėkon ir tiek. Ivano man siūlyti „patobulinimai“ man nepatiko. Todėl ir toliau darau pagal savo sugalvotą metodą, kad viskas iškeptų ir reiktų plauti kuo mažiau bliūdų. Musaka, manau, tikrai patiks lietuviškam skoniui. Grubiai sakant, tai yra bulvių ir faršo apkepas po bešamelio padažo kepure. Šiukštu nepradėkit tik čia dabar svaigti apie baklažanus. Jeigu musaka su baklažanais, tai, pasak vietinių, čia jau graikiškas patiekalas, labai skirtingas nuo bulgariško. Musaka nėra pats estetiškiausias patiekalas kulinarijos istorijoje. Ką tik ištrauktą iš orkaitės pjaustyti sunku, tad lėkštėje dažniausiai būna toks jovaliukas, bet skanumo tai skanu. Valgome užgerdami airanu - skiestu plaktu jogurto gėrimu su žiupsneliu druskos.

Ingredientai

Bulvės
Aliejus
Svogūnai
Malta mėsa (rekomenduojama jautiena arba jautienos ir kiaulienos mišinys)
Pomidorai
Čiubrica (Balkanų prieskonis, lietuviškų čiobrelių atitikmuo)
Druska
Pipirai
Sviestas
Miltai
Pienas
* Paspauskite ant ingrediento kad jį pasirinkti

Gaminimo eiga

1
Gaminti musaką aš pradedu nuo bulvių. Nuskutu, supjaustau mažais kubiukais ir pakepinu keptuvėje su šiek tiek aliejaus. Tada šone turiu pasidėjusi didesnę kepimo formą ir patepusi trupučiuku aliejaus.
2
Kai bulvių kubeliai apkepa, suverčiu juos į tą pasiruoštą blėką ir tolygiai paskleidžiu. Tada toj pačioj keptuvėj pakepinu smulkiai pjaustytą svogūną, kol tampa auksinės spalvos. Sudedu faršą ir irgi kepinu-lopetėle smulkinu, kad gautųsi tokie smulkūs mėsos trupiniai. Faršą geriausia naudoti jautienos. Vakar, tiesą sakant, buvo 50:50 jautiena su kiauliena ir, žinokit, buvo kiek per riebu.
3
Kai jau faršas mažumėlę apkepęs, įdedu į keptuvę kartu pasitroškinti šiek tiek pomidorų. Pomidorai savo švelnia rūgštele labai labai pagerina šio patiekalo skonį. Visą šitą gėrį kepame, kol kiek nugaruoja mėsytės vandens perteklius. Tada verčiame visa tai ant bulvių sluoksnio.
4
Bulgariškai musakai būtinai reikia nuostabaus vietinio prieskonio - čubricos. Nesu didelė botanikė, bet, man regis, čubrica yra balkaniška lietuviško čiobrelio puskė. Tai tos čubricos dažniausiai pabarstau ant apkeptų bulvyčių. Jeigu neturit, dėkit lietuviško čiobrelio. Jeigu ir to neturit, užteks druskos su pipirais, ką jau čia.
5
Galiausiai toje pačioje keptuvėje pasiruošiame bešamelio padažą. Imame dvi vienodas dalis sviesto ir miltų. Aš iš akies dedu, gal po kokius 50 g. Sviestuką išlydom, jame kepame miltus, kol pasidaro auksinė akyta masė ir ima kvepėti sausainiais. Tada imame šluotelę ir nuolat maišydami, atskiedžiame šią masę kambario temperatūros pienu. Pieną aš irgi iš akies pilu, kokį gerą puslitrį. Tada maišome, kol išverda vienalytis padažiukas.
6
Padažą užpilame ant bulvyčių-faršo-pomidorų masės ir šauname į gerai įkaitintą orkaitę. Kepame kokias 40 min., kol gražiai apskrunda. Prieš pabaigą galima ant viršaus uždėti sūrio. Vakar turėjom atliekamo geltono, tai uždėjom, bet dažnai kepam ir be jo.
7
Šitas paskutinis žingsnis ir buvo mano ir vyro ginčas. Pasak jo, kol padažas verda, bulves su faršu jau galima kepti orkaitėje. Galima, bet aš su juo nesutinku. Man labiau patinka, kai pirma viską tolygiai užpilu padažu, jisai vienodai pasiskleidžia per visą būsimą patiekalą ir tik tada jau kepu, kad viskas orkaitėje sutvirtėtų.